Zakorzenione Tradycje Bożonarodzeniowe w Gminie Żyraków

11 grudnia 2023

„Idą Święta” – pod takim hasłem 10 grudnia 2023 r. w Szkole Podstawowej w Korzeniowie odbył się V Przegląd Tradycji Bożonarodzeniowych w Gminie Żyraków, który wprowadził  wszystkich w niesamowity przedświąteczny nastrój . Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, której przewodniczył ks. Piotr Machnik – Proboszcz Parafii pw. Św. Anny w Korzeniowie. Następnie zgromadzonych gości oficjalnie powitał Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka dziękując wszystkim za kultywowanie tak bogatych tradycji bożonarodzeniowych.

kiermasz bozonarodzeniowy 2023 korzeniow 011

To spotkanie przedświąteczne było okazją, aby podziękować Stowarzyszeniom i Kołom Gospodyń Wiejskich działających na terenie naszej Gminy za dotychczasową i bardzo owocną współpracę, ich wkład i zaangażowanie podczas imprez i wydarzeń organizowanych przez cały mijający rok.

W części artystycznej wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Korzeniowie. Jako pierwsi zaprezentowali się w pięknym tańcu uczniowie z klasy I, następnie uczniowie z klasy V w utworze pt. „Przybieżeli do Betlejem, a także uczennica klasy VI  Natalia Kołodziej zaśpiewała kolędę pt. „Cicha noc”. Uczniów do występów przygotowali: Pani Sylwia Szewc oraz Pan Marek Ruda.

Aby tradycji było zadość, więc do wspólnego kolędowania zaprosił Gminny Zespół Artystyczny „PO NASZEMU”, który ciągle i barwnie uświetnia wydarzenia gminne.

Długo wyczekiwanym momentem było wręczenie dyplomów i nagród w trzech konkursach świątecznych m.in. w XV Gminnym Konkursie Plastycznym na Kartkę Bożonarodzeniową lub Noworoczną, XXVIII Gminnym Konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową i XVI Konkursie na Ozdoby Choinkowe i Stroiki Świąteczne.

Dziękujemy serdecznie Paniom z KGW „Korzeniowianki”, Stowarzyszenia „Łączymy Pokolenia Mokre Wczoraj i Dziś”, KGW „Zasowianki”, Stowarzyszenia „Dla Zawierzbia” oraz Stowarzyszenia „Nagoszyn Otwarty na Zmiany” za przygotowanie smakowitych potraw wigilijnych wraz z ich piękną oprawą dekoracyjną.

Imprezie towarzyszyły: pokonkursowa wystawa szopek, ozdób choinkowych i stroików świątecznych, a także dla najmłodszych został przeprowadzony quiz w obecności Świętego Mikołaja.

Na wydarzenie zaprosił Wójt Gminy Żyraków, zaś organizatorami byli: Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Szkoła Podstawowa w Korzeniowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Korzeniowie oraz Koło Gospodyń Wiejskich “Korzeniowianki”.