Świąteczny Kiermasz Wielkanocny w Nagoszynie

5 kwietnia 2022

Pisanki, palmy, baranki oraz wielkanocne ciasta i potrawy królowały wczoraj na stołach w Domu Ludowym w Nagoszynie. To wszystko za przyczyną stoisk wystawienniczych z ozdobami wielkanocnymi, które brały udział w XXVI Gminnym Konkursie na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową, a także wspaniałych potraw i smakołyków przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Kreatywne Kobiety” w Nagoszynie, Stowarzyszenia „Nagoszyn Otwarty na Zmiany” oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Bobrowianki” z Bobrowej.

Wczorajszą imprezę oficjalnie rozpoczął Wójt Gminy Żyraków Marek Rączka składając wszystkim zebranym zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych. Świąteczny Kiermasz Wielkanocny stał się w naszej gminie imprezą stałą, ponieważ poznanie zwyczajów i tradycji związanych z Wielkanocą zbliża dzieci, młodzież i dorosłych do odczuwania wspólnoty ze swoimi najbliższymi, a także społecznością naszych przyjaciół.

Pierwszym punktem programu wprowadzającym w niezwykły przedświąteczny nastrój był występ laureatów Koncertu Laureatów III Przeglądu Pieśni Wielkopostnych i Wielkanocnych, który odbył się w tym roku dnia 31 marca w siedzibie CKiP w Woli Żyrakowskiej. Zaśpiewali: Dawid Zasadni z SP w Górze Motycznej, Weronika Podraza z ZS w Nagoszynie, Katarzyna Czerwiec i Wiktoria Marek z ZS w Straszęcinie oraz zaprezentował się Zespół instrumentalno-wokalny z ZS w Straszęcinie.

Kiermasz był okazją do obejrzenia małych i większych arcydzieł wielkanocnych wykonanych przez uczniów ze szkół, przez świetlice wiejskie, twórców indywidualnych, stowarzyszenia działające na terenie gminy, a także warsztaty terapii zajęciowej. Dla najmłodszych został przeprowadzony Świąteczny Quiz z nagrodami.

Wyczekiwanym momentem było wręczenie dyplomów i nagród laureatom XI Gminnego Konkursu Plastycznego na Kartkę Wielkanocną oraz XXVI Gminnego Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową.

Podczas kiermaszu były zbierane fundusze na rzecz pracy misyjnej księdza Tomasza Fajta, który pracuje w Boliwii, a kiedyś był wikariuszem w parafii św. Antoniego w Nagoszynie. Serdecznie dziękujemy za wsparcie Akcji Parafialnej.

Dziękujemy serdecznie Jednostce OSP w Nagoszynie za kierowaniem ruchem drogowym, a także Zespołowi Szkół w Nagoszynie za udostępnienie parkingu.

Na Świąteczny Kiermasz wielkanocny zaprosili: Wójt Gminy Żyraków i Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, zaś współorganizatorami byli: Stowarzyszenie „Nagoszyn Otwarty Na Zmiany”, KGW „Kreatywne Kobiety” w Nagoszynie, Koło Gospodyń Wiejskich „Bobrowianki” w Bobrowej, Sołectwo Nagoszyn, Zespół Szkół w Nagoszynie, Parafia pw. Św. Antoniego Padewskiego w Nagoszynie, a także Jednostka OSP w Nagoszynie.

W Imieniu organizatorów bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz przybyłym gościom. Mamy nadzieję, iż spotkamy się znowu za rok w jeszcze większym gronie.