„Miło szaleć, kiedy czas po temu - już w renesansie mówił ojciec polskiej poezji - Zatem cieszmy się, bo sto lat Niepodległej to wspaniała rocznica na radosne świętowanie, bo "Jako żywo! To, co widzę, większe jest, niźli wieść głosiła!".
Tak jak w całej Polsce również w Gminie Żyraków Rocznica 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę miała uroczysty i wzniosły charakter. Zorganizowane obchody 11 listopada 2018 roku zgromadziły wielu mieszkańców z terenu całej gminy, aby wspólnie uczcić ten szczególny dla Polaków dzień. O godz. 15.00 w Kościele Parafialnym Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość Ojczyzny. Homilię wygłosił ks. Proboszcz, a zarazem Kapelan Powiatowy OSP Józef Jasiurkowski.
Po nabożeństwie wszyscy udali się do Zespołu Szkół w Żyrakowie gdzie nastąpiło rozpoczęcie Uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu narodowego w obecności pocztów sztandarowych (dowódca Marcin Świerk), strażaków, stowarzyszeń, zaproszonych gości, licznie zebranej publiczności oraz oficjalnym powitaniu głos zabrał Wójt Gminy Żyraków – Pan Marek Rączka. W swoim przemówieniu nawiązał do pamięci o wielkich patriotach, którzy walczyli o wolność Polski, podkreślił ważność jedności i zgody tych, którzy żyją obecnie, szacunku i wdzięczności dla tych, którzy odeszli. Życzył wszystkim, aby ten dzień ponownych narodzin ojczyzny był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego. Następnie Pani Maria Bodzioch – Przewodnicząca Rady Gminy Żyraków po przemówieniu wręczyła Wójtowi Markowi Rączce pamiątkową „Złotą Księgę Samorządu 2014 – 2018”.
Po przemówieniach prowadząca wydarzenie Diana Wójcik zaprosiła wszystkich na Łubieńskich “Sen o Wolności”, część słowno-muzyczną nawiązującą do ważnych momentów historycznych i ich świadków mających miejsce na terenie naszej gminy, w ramach której najpierw uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Zasowa zaprezentowali historię postaci z Rodziny Łubieńskich, następnie młodzież z Nagoszyna działająca w Kółku Teatralnym przy CKiP w Żyrakowie zaprosiła wszystkich na przedstawienie teatralne traktujące o wydarzeniach lokalnych z listopada 1918 r. na tle wydarzeń krajowych.
Po pełnej wspomnień części teatralnej przyszedł czas na część artystyczną „Niepodległa bije rytmem naszych serc”, na którą złożył się wspólny śpiew pieśni patriotycznych i żołnierskich w ramach koncertu Orkiestry Dętej Gminy Żyraków pod batutą Pana Grzegorza Steca i występu Gminnego Zespołu Artystycznego działającego przy CKiP w Żyrakowie; przegląd tańców narodowych i regionalnych, a w tym niesamowitych występów dzieci i uczniów z Zespołu Szkół w Żyrakowie (Polonez – gr. III przedszkole, Trojak – kl. V szk. podst, Krakowiak – kl.I szk. podst.) choreografii Pani Agaty Matłok oraz opieką Pań: Małgorzaty Drozdowskiej i Renaty Flankowskiej, a także zaproszonych gości - Stowarzyszenia Seniorów ZPiT „Rzeszowiacy” z Mielca (Polonez z Mazurem, Tańce Rzeszowskie).
Ponadto odbyła się wystawa prac plastycznych Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego Polska Niepodległa zorganizowanego przez Zespół Szkół w Żyrakowie pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty i Wójta Gminy Żyraków oraz konkursu plastycznego zorganizowanego przez CKiP w Żyrakowie z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
Na zakończenie Wójt Marek Rączka, w imieniu swoim jak i wszystkich zebranych, podziękował artystom i ich opiekunom za piękne artystyczne wrażenia, podkreślając rangę święta i przypominając, że jest to dzień szczególny dla każdego Polaka. Słowa podziękowania za udział i organizację skierował do mieszkańców, organizacji, stowarzyszeń, młodzieży szkolnej, wychowawców, pocztów sztandarowych i delegacji ze szkół, Ochotniczym Strażom Pożarnym, obecnym i nowowybranym Radnym Gminnym, placówkom oświatowym, jednostkom organizacyjnym gminy, przedsiębiorcom i mediom, a w szczególności Zespołowi Szkół w Żyrakowie, Gminnej Bibliotece Publicznej w Żyrakowie, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Gminnemu Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Żyrakowie, Zespołowi Obsługi Finansowo-Administracyjnej w Żyrakowie za przygotowanie tak wielkiego przedsięwzięcia, a Paniom ze Stowarzyszeń i Paniom z ZS w Żyrakowie za przygotowanie naszych polskich, tradycyjnych pyszności w ramach Biesiady „z gęsiną w tle”. Ponadto podziękował Sponsorom i Darczyńcom: Sklepowi DIKO z Żyrakowa, Sklepowi Lewiatan z Bobrowej, Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego „DRĄG” z Góry Motycznej, Piekarni Zbigniew Kaczor z Góry Motycznej, Domowi Weselnemu „Wiśniowy Raj” z Zawierzbia. Podziękowania zostały skierowane również do mediów, które dzięki swojemu słowu i przekazowi zaznaczą na kartach historii regionu naszą obecność tu i teraz.
Jak napisał Ignacy Jan Paderewski: „Wszyscyśmy dzieci z jednej Matki i o ile każdy z nas swój święty spełni obowiązek, mamy równe prawa do jej sprawiedliwej opieki. Po długich latach niewoli Ojczyzna się odradza. Odbudować się musi na tych samych podstawach, na których tu pierwsza budowa poczęta została. Żadne, najmądrzej zorganizowane stronnictwo Ojczyzny odbudować nie zdoła. Do tego dzieła trzeba jedności i zgody wszystkich, miłości i siły, wiary i zaparcia się samego siebie, do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc zespołu.”
Dziękujemy zatem wszystkim, którzy nawet w najmniejszy sposób przyczynili się do organizacji tej wspaniałej Uroczystości. Dziękujemy wszystkim za przybycie i tak liczną obecność.