W Wiewiórce zakończył się cykl szkoleń w ramach zadania pn. "Organizacja i przeprowadzenie 6 otwartych inicjatyw edukacyjnych w utworzonej sali szkoleniowej w Budynku Wielofunkcyjnym w Wiewiórce w ramach „Uniwersytet Samorządności" objętego „Podkarpackim Programem Odnowy Wsi na lata 2021-2025" oraz dofinansowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego.
W przeciągu 3 miesięcy przeprowadzono następujące inicjatywy edukacyjne:
- Szkolenie pn. „Techniki zdobienia tradycyjnych wypieków”, które 18 sierpnia br. poprowadziła Pani Barbara Bassara-Poprawa, właścicielka znanej cukierni w Dębicy. W miłej atmosferze uczestnicy szkolenia, w tym członkowie kół gospodyń wiejskich z powiatu dębickiego dowiedzieli się jakich materiałów i technik używać do ozdabiania ciast. Pani Basia związana ze swoim zawodem od 40 lat dzieliła się swoimi wskazówkami i przepisami na udane wypieki.
- Szkolenie pn. „Zdrowo jem - zdrowo żyję” , w którym 14 września br. szkoliła się młodzież z Wiewiórki. Spotkanie rozpoczęło się wykładem przeprowadzonym przez Alicję Duliban - Wiceprezes Związku Stowarzyszeń Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego w Świlczy. Następnie uczestnicy brali udział w warsztatach, podczas których przygotowywali zdrowe przekąski, sałatki, kanapki czy koktajle. Jak się okazało, poradzili sobie z tym świetnie, a wspólna degustacja przekonała ich do stwierdzenia, że zdrowe odżywianie też może być smaczne.
- Wykład historyczny pn. „Dwór w Wiewiórce jako rezydencja hrabiów na Tarnowie” , który 15 września br. wygłosił dr Krzysztof Moskal - publicysta historyczny, niezależny ekspert do spraw dziedzictwa kulturowego, tarnowski przewodnik turystyczny, wiceprezes Stowarzyszenia "Zamek Tarnowski" oraz autor publikacji dotyczących Tarnowa i regionu. Wykładowca sięgając do źródeł historycznych i na podstawie własnych analiz wnikliwie przedstawił historię Wiewiórki, w tym wspomniał postać słynnego rycerza Zawiszy Czarnego, hetmana Jana Amora Tarnowskiego oraz ich potomków. Niezwykle interesująca była teza na temat wyglądu dawnego tzw. „zamku” w Wiewiórce, który już nie istnieje, choć ślady uformowań ziemskich są nadal widoczne.
- Szkolenie pn. „Zasady udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia” - w tym temacie 23 września odbyło się kolejne szkolenie w Wiewiórce, z którego skorzystała młodzież szkolna z tejże miejscowości. Niezwykle ważne zajęcia praktyczne uświadomiły uczestników jak prawidłowo podejmować czynności ratujące życie. Szkolenie poprowadził Kamil Mucha z Powiatowej Straży Pożarnej w Dębicy.
- Szkolenie pn. „Apteka kultury - czyli o ziołach w lecznictwie i tradycji ludowej” odbyło się 6 października br. Wnikliwy wykład na temat ziół w aspekcie magicznym i leczniczym przeprowadziła Pani etnograf dr Jolanta Dragan, natomiast warsztaty związane z przyrządzaniem naturalnych kosmetyków na bazie aloesu i siemienia lnianego poprowadziła Pani Maria Mazurkiewicz.
- Szkolenie pn. „Uproszczona księgowość w organizacji pozarządowej” odbyło się dniu 8 października 2022 r. i poprowadziła je Jolanta Serwa-Mazur z ramienia Niżańskiego Uniwersytetu Ludowego w Wolinie. Jak się okazało to szkolenie było niezwykle potrzebne, gdyż stało się odpowiedzią na wiele nurtujących i niejasnych pytań związanych z prowadzeniem księgowości i formalności w kołach gospodyń wiejskich.