Majówka Szkółkarska w Zasowie

19 maja 2019

W dniu 19 maja 2019 r. na placu obok Szkoły Podstawowej w Zasowie odbyła się „Majówka Szkółkarska”. Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Żyraków, Sołectwo Zasów, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Szkoła Podstawowa w Zasowie, OSP w Zasowie, Stowarzyszenie KGW „Zasowianki” oraz Rada Rodziców. Zasów jest jedną z dwóch miejscowości na terenie kraju, który skupia tak wielu szkółkarzy. W ostatnim czasie zwiększa się liczba szkółek w regionie Zasowa i Mokre. Istnieje już ponad 90 zarejestrowanych gospodarstw z których drzewa, krzewy owocowe i rośliny ozdobne rozprowadzane są nie tylko na terenie całego kraju ale także poza jego granicami. Tradycje szkółkarskie mające już ponad 100 lat zapoczątkowali dawni właściciele Zasowa: Rodzina Łubieńskich. Z tej okazji przygotowana została wystawa pod nazwą “Stare odmiany drzewek owocowych” przygotowana na podstawie książki z 1912 r., pod tytułem: „Cennik szkółek leśnych, owocowych i ozdobnych Tadeusza HR. Łubieńskiego w Zassowie pod Czarną”.

Wydarzenie rozpoczęło się od oficjalnego powitania wszystkich zgromadzonych gości przez Wójta Gminy Żyraków Pana Marka Rączkę. Następnie głos zabrał sołtys wsi Zasów, a zarazem Radny Gminy Żyraków Pan Zbigniew Waśko, który odczytał protokół z posiedzenia Rady Sołeckiej z postanowieniem przyznania 3 najstarszym Szkółkarzom wyrazów uznania za wieloletnie krzewienie idei szkółkarstwa wśród mieszkańców Zasowa i Gminy Żyraków. Pamiątkowe statuetki oraz dyplomy otrzymali: Pan Bolesław Wałęga, Pani Maria Krzystyniak oraz Pani Anna Przydzielska.

Kolejnym punktem imprezy była część artystyczna w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zasowie oraz grupy rytmiczno-tanecznej z Zasowa „Małe Zasowiaczki” działającej przy Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie pod okiem instruktorki Pani Małgorzaty Kanii. Dla najmłodszych uczestników organizatorzy przygotowali konkurs plastyczny pn. „Zasowskie pejzaże”, który oceniała komisja w składzie: Bernadetta Petrykowska, Małgorzata Kania oraz Anna Rogowska.

Wyniki konkursu przedstawiały się następująco:

Kategoria kl. „0”:

I miejsce Martyna Kulas, II miejsce Julita Dubiel, III miejsce Milena Waśko oraz wyróżnienie Jakub Nosal oraz Amelia Rączka

Kategoria kl. I-III:

I miejsce Julia Kolak kl. I, II miejsce Gabriela Stachnik kl. II, III miejsce Faustyna Ryczek kl. III oraz wyróżnienie Kinga Arast kl. II oraz Miłosz Rączka kl. III.

Kategoria kl. IV- VI oraz gimnazjum:

I miejsce Hubert Zieliński kl. VII, II miejsce Weronika Petrykowska kl. V, III miejsce Tomasz Smulski kl. VI oraz Gabriel Petrykowski kl. IV.

Zostały przeprowadzone również warsztaty florystyczne pod okiem Pani Stefanii Grzyb, gdzie dzieci wraz ze swoimi Tatusiami mogły przygotować „Różane bukieciki” dla mam z okazji zbliżającego się Święta Matki.

Dużą dawkę humoru i uśmiechu zapewnił wszystkim występ Grupy Kabaretowej Klubu Seniora „Przystań” OTO MY z Wierzchosławic prezentując przed zgromadzoną publicznością spektakl kabaretowy pt. „Wieczorne bzykanie”. Imprezę uświetnił także występ Gminnego Zespołu Artystycznego działającego przy CKiP w Żyrakowie, który w tym roku w maju obchodzi swoje pierwsze urodziny.

Nie zabrakło również stoisk promocyjnych, gdzie zaprezentowały się gospodarstwa szkółkarskie: Państwa Agaty i Marka Zielińskich, Adama Rogowskiego „Podkarpackie Sady” oraz Firmy KWIAT BOR z Borowej. Nie zabrakło stoisk ze słodkościami oraz upominkami dla najmłodszych. Strażacy z OSP Zasów serwowali pyszne kiełbaski z grilla, zaś Panie ze Stowarzyszenia KGW „Zasowianki” przygotowały wspaniałe potrawy dla wszystkich uczestników imprezy.

Po występie GZA miały miejsce szkółkarskie potyczki zręcznościowe, w których brały udział 3 drużyny 2-osobowe w składzie: Jolanta Bachoń i Monika Giermata, Magdalena Kurek i Kazimierz Matłok oraz Patryk Typer i Konrad Typer. Zawody składały się z 3 etapów: okulizacja, smykanie drzewek oraz przycinanie drzewek w spiralę. W składzie komisji oceniającej znaleźli się Państwo: Maria Dubiel, Jan Persak oraz Marek Typer.

Zwyciężył duet w składzie Pani Magdalena Kurek oraz Pan Kazimierz Matłok. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Firmę EKO-KŁOS z Żyrakowa, upominki przekazane przez KRUS w Dębicy oraz pamiatkowe dyplomy. Nagrody wraz z Wójtem Gminy Żyraków Panem Markiem Rączką wręczył Maciej Łubieński – wnuk dawnych właścicieli Dworu w Zasowie, który zaszczycił nas swoją obecnością.

Dla najmłodszych prowadzące imprezę: Pani Ania Kuciemba oraz Pani Patrycja Miczek przygotowały zabawy i konkursy.

Na zakończenie imprezy Gminna Orkiestra Dęta Gminy Żyraków pod kierownictwem pana Grzegorza Steca zaprezentowała rozrywkowy koncert muzyczny z udziałem solistów: Pawła Morawczyńskiego, Marka Smagacza, Grzegorza Tomaszewskiego oraz Weroniki Chmury.

Dziękujemy bardzo naszym Sponsorom i Darczyńcom: Panu Marcinowi Osuchowi z Firmy„EKO-KŁOS” z Żyrakowa, KRUS Inspektoratowi Terenowemu w Dębicy, Państwu Agacie i Markowi Zielińskim z Mokrego, Panu Adamowi Rogowskiemu z Podkarpackich Sadów, wszystkim Współorganizatorom i tym, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.

Do zobaczenia za rok!