Lokalna historia opowiedziana przez świadka

17 maja 2019

Uczyć się historii z książek? – nuda – powie niejeden gimnazjalista. Jednak poznawać historię z ust jej świadka, ba! uczyć się jej, dotykając swojskich miejsc i bliskich ludzi – taka forma poznawania przeszłych wydarzeń może zachwycić najbardziej opornych słuchaczy.

Był to czas – magiczny. Piątek 19.00 to raczej pora, kiedy młodzież chce odpocząć od szkolnej ławy, ale nie tu. W Nagoszynie w piątkowy wieczór sala szkolna wypełniona po brzegi nie tylko gimnazjalistami i ósmoklasistami, ale również zeszłorocznymi absolwentami i ... przejmująca cisza, kiedy pan Antoni Cyran, dziewięćdziesięcioletni prelegent obdarzony estymą lokalnej społeczności na stojąco godzinę mówi o pokoleniu przedwojennym, wojennym i powojennym do pokolenia doby już nawet nie telewizji a smartfonów, tabletów, portali społecznościowych, wszechobecnego internetu. Pan Antoni opowiada o wydarzeniach niezamieszczonych w podręcznikach historii, dotyka zdarzeń i ludzi skazanych na zapomnienie przez czas. Do tego mówi w taki sposób, że patriotyzm i tradycja wiary chrześcijańskiej nabierają innego wymiaru dla nastolatków, dla których wirtualny świat to nie science fiction, bo część z nich zamiast w realu woli czas spędzać w sieci.

I wzruszenie na twarzach młodych, odważnych reformatorów współczesnego świata – BEZCENNE.

I wspomnienia dawnej historii wsi, która doświadczyła wiele, o czym opowiada najstarszy jej świadek – BEZCENNE

I przestroga pana Antoniego kończącego swą opowieść „Pamiętajcie to, co nas spotkało nie może się już nigdy powtórzyć". Tak, panie Antoni, po to tu przyszliśmy - odpowiada jeden ze słuchaczy – BEZCENNE

Cykl spotkań młodzieży z seniorami w Nagoszynie to realizacja projektu „Mogę wszystko? Łączymy pokolenia". Koordynatorami inicjatywy są: ks. Piotr Fela, Mariusz Kobos i Barbara Kurzeja.

Inicjatywa jest realizowana w ramach projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2018 -2019" dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Regionalnymi Operatorami Projektu są: Fundacja Fundusz Lokalny SMK, Stowarzyszanie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej", Stowarzyszanie LGD „TRYGON- Rozwój i Innowacja", „Fundacja Przestrzeń Lokalna". Merytorycznie wspierają całą inicjatywę członkowie Stowarzyszenia Razem Zdziałamy Więcej.