II Przegląd Tradycji Bożonarodzeniowych w Gminie Żyraków pod nazwą „IDĄ ŚWIĘTA” już za nami!

9 grudnia 2018

W dniu 9 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Górze Motycznej odbył się II już Przegląd Tradycji Bożonarodzeniowych w Gminie Żyraków pod nazwą „IDĄ ŚWIĘTA”, którego organizatorami są: Wójt Gminy Żyraków, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie oraz Szkoła Podstawowa w Górze Motycznej. Dzięki licznemu udziałowi mieszkańców, zaproszonych gości, stowarzyszeń, jak również wystawców spotkanie miało prawdziwie świąteczną atmosferę.

Na początku Wójt Gminy Żyraków Pan Marek Rączka powitał wszystkich i złożył życzenia świąteczno-noworoczne, a z okazji niedawno obchodzonego 5 grudnia Międzynarodowego Dnia Wolontariusza podziękował Stowarzyszeniom i Organizacjom za całoroczną współpracę i zaangażowanie oraz pracę na rzecz innych. Ze względu na czas już w trakcie wystąpienia oraz części artystycznej prace biorące udział w Konkursie na Ozdoby Choinkowe i Stroiki Świąteczne zaczęła oceniać Komisja w składzie: Pani Halina Głowacka - Radna rady Gminy Żyraków, a zarazem Przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury, Pani Elżbieta Świrad – nauczyciel oraz egzaminator w zawodzie florysty oraz Pani Agata Dziedzic – Instruktor Plastyki w CKiP w Żyrakowie.

W ramach części artystycznej uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Górze Motycznej, zaprezentowali się w przedstawieniu pod tytułem: „Zanim rozbłyśnie światłość”. Młodych artystów przygotowały Pani Beata Krasoń oraz Pani Maria Jarząb. Dekoracja wykonana została przez Panią Dyrektor Małgorzatę Żabicką. Do wspólnego kolędowania licznie zgromadzoną publiczność zaprosił Gminny Zespół Artystyczny działający przy Centrum Kultury i Prmocji w Żyrakowie. Wspólny śpiew zaostrzył apetyt na potrawy wigilijne i świąteczne, które zostały przygotowane przez Panie ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich „Górzanki”, Stowarzyszenia „Nagoszyn Otwarty Na Zmiany”, KGW „Wolanki” z Woli Wielkiej, Stowarzyszenia „Razem w Przyszłość” z Woli Żyrakowskiej, Stowarzyszenia „Nasz Korzeniów”, Stowarzyszenia Kobiet na Rzecz Środowiska Wiejskiego z Żyrakowa oraz Stowarzyszenie KGW im. Księżnej Heleny Jabłonowskiej ze Straszęcina. Panie zaprezentowały dania przyrządzone głównie na podstawie własnych, oryginalnych przepisów - często przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Prowadząca Sylwia Muciek zaprosiła również do zwiedzania stoisk rękodzielniczych i wystawienniczych.

Najmłodsi uczestnicy imprezy oklaskami i wielką radością przywitali długo wyczekiwanego gościa specjalnego – Świętego Mikołaja, który zaprosił ich do wzięcia udziału w Quzie Mikołajkowym z nagrodami oraz do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Mikołajowe słodycze trafiły do wszystkich grzecznych dzieci.

Na zakończenie Wójt Gminy Pan Marek Rączka wraz ze Świętym Mikołajem wręczyli dyplomy oraz nagrody w organizowanych przez Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie konkursach:

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz nagrodzonym i jednocześnie dziękujemy za liczny udział w organizowanych konkursach.

Dziękujemy Jednostce OSP w Górze Motycznej za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem podczas imprezy, Gronu Pedagogicznemu oraz Pracownikom Szkoły i uczniom za pomoc oraz wsparcie w organizacji wydarzenia. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie!