Dzień Ziemniaka to już tradycja!

5 września 2022

Jak wiadomo miejscowość Wiewiórka słynie z uprawy ziemniaków, dlatego z tej okazji świętowała w niedzielę, 4 września. Wydarzenie przyciągnęło tłumy na stadion w Wiewiórce. Najwyraźniej impreza była długo wyczekiwana, gdyż jej reaktywacja nastąpiła po trzyletniej przerwie związanej z pandemią.

Wydarzenie rozpoczęło się uroczyście, gdyż najpierw miała miejsca Msza Św. celebrowana przez nowego proboszcza Parafii pw. Maksymiliana M. Kolbego w Wiewiórce – ks. Roberta Głuchowskiego. Następnie zaproszeni goście przemaszerowali w korowodzie na stadion, gdzie wszystkich zgromadzonych oficjalnie powitał Wójt Gminy Żyraków – Marek Rączka.

Po przemówieniach wygłoszonych przez Sołtysa Wiewiórki – Tomasza Wolaka i Radnego – Tadeusza Kulasa nastąpiła część artystyczna, która została przygotowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Wiewiórce.

Głównym punktem Dnia Ziemniaka był „Sołecki Tor Przeszkód z ziemniakiem w tle”, w którym zacięcie rywalizowały 3-osobowe drużyny z następujących sołectw: Góry Motycznej, Wiewiórki, Nagoszyna, Woli Żyrakowskiej, Żyrakowa, Straszęcina i Zasowa. W konkurencjach tj. „Slalom taczkami”, „Rzucanie w ciemno”, „W stogu siana”, „Do pełna” oraz „Idzie zima. W co się ubrać?” drużyny walczyły na czas o statuetkę Złotego Ziemniaka. Po podliczeniu punktacji na podium znalazły się następujące drużyny sołeckie: I miejsce – Żyraków, II miejsce – Wiewiórka i III miejsce – Zasów.

Podczas Dnia Ziemniaka po raz pierwszy przy tak wielkiej widowni zaprezentował się działający dopiero od 2021 r. Klub Seniora „Druga Młodość” ze Straszęcina z programem „Smutki i radości starości”. W swoim występie Seniorzy pokazali, że w każdym wieku można żyć i czerpać z tego radość, trzeba tylko się odważyć i spróbować.

Impreza była przepełniona wieloma atrakcjami. Były tradycyjne dania, w tym oczywiście nie mogło zabraknąć słynnej wiewióreckiej ziemniaczanki, czyli popisowego dania Stowarzyszenia „Aktywnych Kobiet” KGW w Wiewiórce, a także innych ziemniaczanych pyszności przygotowanych przez Stowarzyszenie KGW „Nagoszyn Otwarty na Zmiany” oraz Stowarzyszenie KGW „Łączymy Pokolenia – Mokre Wczoraj i Dziś”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pieczone ziemniaczki z ogniska serwowane przez miejscowych Strażaków. Kolejne stoiska prezentowała Podkarpacka Izba Rolnicza oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, która przeprowadziła Konkurs BHP w Rolnictwie pn. „ Rola Rolnika by upadku unikał – mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz”. Można było podziwiać szydełkowe wyroby Pani Genowefy Michnik z Bobrowej Woli, wziąć udział w rozrywkach szachowych organizowanych przez Stowarzyszenie „Szach-Mat” z Radomyśla Wielkiego, skorzystać z konsultacji kosmetycznych przy stoisku Firmy „Forever”. Z kolei dzięki uprzejmości mieszkańców Wiewiórki: Dariusza Stalca i Rafała Szacika można było obejrzeć sprzęt rolniczy.

Kolejnymi atrakcjami były dmuchane zjeżdżalnie i trampoliny dla najmłodszych, zabawy i gry z grupą animacyjną STUDIO FAMA oraz przejażdżki konne.

Imprezę poprowadzili: Joanna Podraza i Damian Parys, a na zakończenie Zespół SEKEND BAND zagrał podczas zabawy tanecznej.

Dziękujemy serdecznie sponsorom tego wydarzenia, a wsparli je: Państwo Aneta i Rafał Tęcza – Właściciele Centrum Przemysłowo-Ogrodnicze w Wiewiórce, Państwo Maria i Stefan Tęcza – Właściciele Piekarni „Tęcza” w Górze Motycznej, Państwo Renata i Józef Kizior – Właściciele Zakładu Mięsnego Nowy Maxpol R J Kizior Sp.j., Państwo Lidia i Grzegorz Tęcza – Właściciele Sklepu Hitpol Wiewiórka, Pani Krystyna Drąg – Właściciel Zakładu Przetwórstwa Mięsnego „Drąg S.C.”, Państwo Marian i Zofia Niedbalec – Właściciele Firmy MALIBU oraz Pani Marta Erazmus – Sekretarz Gminy Żyraków.

Na wydarzenie zaprosił Wójt Gminy Żyraków wraz z współorganizatorami: Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Sołectwem Wiewiórka, Stowarzyszeniem „Aktywnych Kobiet” w Wiewiórce, Szkołą Podstawową w Wiewiórce i Ochotniczą Strażą Pożarną w Wiewiórce.