Dożynki Powiatowe w Straszęcinie

25 sierpnia 2019

W niedzielę 25 sierpnia 2019 r. w Straszęcinie odbyły się Dożynki Powiatowe - Święto Rolników, których współorganizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Dębicy, Wójt Gminy Żyraków, Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie, Sołectwo Straszęcin, Zespół Szkół w Straszęcinie, Jednostki OSP z terenu gminy Żyraków oraz Stowarzyszenia działające na terenie Gminy Żyraków. Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św., koncelebrowaną przez Proboszcza parafii Straszęcin ks. Bogusława Czecha, podczas której wszyscy zgromadzeni w Kościele Parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Straszęcinie dziękowali za tegoroczne plony.

Następnie na placu obok Zespołu Szkół w Straszęcinie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości. Po powitaniu przez Starostę Powiatu Dębickiego Pana Piotra Chęćka oraz przez Wójta Gminy Żyraków Pana Marka Rączkę wszystkich Gości oraz pozostałych zgromadzonych przedstawieni zostali Starostwie Dożynek. W tym roku zaszczytną rolę Starostów pełnili: Pani Halina Kuszowska z Woli Wielkiej oraz Pan Piotr Stachnik ze Straszęcina. Zgodnie z ceremoniałem dożynkowym przekazali oni uroczyście gospodarzom chleb upieczony ze zbóż z tegorocznych plonów, który następnie został sprawiedliwie podzielony i rozdany pomiędzy wszystkich zgromadzonych.

Kolejnym punktem programu było odczytanie oraz wręczenie podziękowań dla grup wieńcowych obecnych podczas tegorocznych Dożynek Powiatowych, a były to następujące grupy: Koło Gospodyń Wiejskich w Jaźwinach, Sołectwo Chotowa, Sołectwo Mokrzec, Sołectwo Siedliska-Bogusz, Sołectwo Klecie, Koło Energicznych Kobiet w Golemkach, Klub Seniora w Pustkowie, Sołectwo Bobrowa, Sołectwo Bobrowa Wola, Sołectwo Góra Motyczna, Sołectwo Korzeniów, Sołectwo Mokre, Sołectwo Nagoszyn, Sołectwo Straszęcin, Sołectwo Wiewiórka, Sołectwo Wola Wielka, Sołectwo Wola Żyrakowska, Sołectwo Zasów, Sołectwo Zawierzbie, Sołectwo Żyraków, Sołectwo Jodłowa Dolna, Sołectwo Jodłowa Górna, Sołectwo Gumniska, Sołectwo Grabiny, Sołectwo Przyborów, Sołectwo Braciejowa oraz Sołectwo Dębowa.

Tegoroczne święto plonów obfitowało również w bogatą część artystyczną, w której zaprezentowały się dzieci z Grupy Tańca Ludowego z Nagoszyna, wystąpił Gminny Zespół Artystyczny działający przy CKiP w Żyrakowie, a także Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie”. Przed zebranymi zaprezentowała się też Grupa Wokalna „Łączy nas talent”, a dawkę dobrego humoru dostarczył wszystkim występ Kabaretu TRUTEŃ z Zakopanego. Jednym z punktów imprezy był Powiatowy Turniej Gmin, w którym brały udział 3-osobowe drużyny z gmin powiatu: Żyraków, Czarna, Brzostek, Jodłowa i Pilzno. Najlepszą drużyną spośród pozostałych okazała się załoga reprezentująca Gminę Żyraków. Zwyciężcy otrzymali dyplomy oraz upominki z rąk Starosty Powiatu Dębickiego oraz Wójta Gminy Żyraków.

Nie zabrakło również atrakcji dodatkowych, do których z pewnością zaliczyć można promocję potraw regionalnych przygotowanych przez Panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Żyraków. Impreza zakończyła się koncertem gwiazdy wieczoru: Zespołu DODA&VIRGIN, a tuż po nim rozpoczęła się zabawa taneczna z Grupą Muzyczną SEKEND.

Serdeczne podziękowanie za wsparcie i pomoc kierujemy do wszystkich naszych Sponsorów i Darczyńców, którzy dzięki otwartości i współpracy przyczynili się do realizacji tego wydarzenia, a należą do nich: Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka” S.A., KRONOSPAN HPL Sp. z o.o., MET-CHEM Zakłady Metalowo-Chemiczne Świerczek Halina, Zakład Ogrodniczy „Przyborów” Sp. z o.o., GALERIA DĘBICKA, Plastbud Sp. z o.o., BAN - KOR - BET Dębica, Załadunek Usługi Handel Joanna Gałuszka, Sieć Handlowa „Jubilatka” – Andrzej Barszcz, Podkarpacka Izba Rolnicza, Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowe DOM-TRANS” Mariusz Lis – Straszęcin, STEK-Rol, Sp. J. Andrzej Barszcz, Gospodarstwo Rolne Elżbieta i Piotr Stachnik – Straszęcin, Ogrodnik-Bis, Szymon Ruciak, Sklep BIEDRONKA Marian Sak, Eko-Kłos Sp. z o.o., CIACHO sp. z o.o., PRYMAT Sp. z o.o., Firma Handlowo Usługowa „DIKO” Żyraków, Firma Handlowa EDO Sp. z o.o., Piekarnia Kaczor z Góry Motycznej, UNIDEX Sp. J. Jan Kania, Józef Wiktor, Firma VENTOR Sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Żyrakowie, P.P.H.U. Wojciech i Łukasz Jakubiak z Korzeniowa, Wyrób Artykułów z Tworzyw Sztucznych Grzyb Bożena, AWIS Sp. z o.o. Bobrowa, Firma Handlowa A.D. Mądro z Żyrakowa, Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowe DOM, TRANS” Mariusz Lis – Straszęcin, Firma Handlowa RAVI Sp. z o.o. z Brzeźnicy. Ponadto słowa podziękowania kierujemy do GZGK w Żyrakowie oraz druhów i druhen z OSP Żyraków, Wola Żyrakowska, Zasów, Wola Wielka, Bobrowa, Bobrowa Wola, Straszęcin, Korzeniów, Nagoszyn, Mokre i Góra Motyczna.